Opodatkowanie na zasadach ogólnych - wady i zalety

4.6
(137)

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Wybór formy opodatkowania jest jednym z kluczowych zadań, jakie stoją przed przedsiębiorcą rozpoczynającym swoją działalność. Rozpoczynając zatem prowadzenie firmy przedsiębiorca musi m.in. określić sposób opodatkowania swoich dochodów i poinformować o tym wyborze urząd skarbowy. Jedną z najpopularniejszych form opodatkowania jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. W związku z tym, w niniejszym artykule postaramy się dokładnie wyjaśnić na czym ona polega.

Czym jest opodatkowanie dochodu?

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający swoją działalność musi z góry określić w jakiej formie będą opodatkowane jego przychody/dochody. Już składając wniosek do CEIDG jest on zobligowany do wyboru odpowiedniej formy opodatkowania. W związku z tym przedsiębiorca taki, musi odpowiedzieć sobie na pytanie jakie przychody bądź dochody przewiduje. Może się to wydawać na początku trudne do określenia, zatem decyzja powinna być poważnie przemyślana. Opodatkowanie dochodu to nic innego jak płacenie na rzecz Państwa podatku od osiągniętego przed przedsiębiorcę dochodu w danym okresie czasu. Przedsiębiorca ma co do sposobu opodatkowania swobodny wybór i samodzielnie o nim decyduje. Musi się jednak liczyć z tym, że każda forma ma swoje plusy i minusy.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą przedsiębiorca może skorzystać z 4 form rozliczania się z urzędem skarbowym. Jedną z nich i zarazem najpopularniejszą jest opodatkowanie dochodu na zasadach ogólnych. Korzystając z niej, podatek oblicza się od osiągniętego dochodu. Dochód to kwota, która pozostaje po odjęciu od przychodów jego kosztów uzyskania. W związku z tym, w zależności od wysokości osiągniętego dochodu przedsiębiorca zapłaci podatek w wysokości 17% albo 32%.

Podstawa obliczenia podatku

podstawa obliczenia podatku kwota podatku
do ponad    
85 528   17 % minus kwota zmniejszająca podatek
  85 528 15 395,04 + 32 % nadwyżki z kwoty 85 528 minus kwota zmniejszająca podatek

Warto pamiętać, że kwoty zmniejszające podatek są ściśle określone w przepisach i uzależnione są od wysokości osiągniętego dochodu. Ponadto, rozliczając się w tej formie na przedsiębiorcę nałożony jest obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek. Można je zatem wpłacać co miesiąc, do 20 dnia każdego miesiąca lub kwartalnie.

Zalety i wady opodatkowania na zasadach ogólnych

Wśród zalet tej formy opodatkowania największą może okazać się możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Ponadto, podatnik nie zapłaci podatku, gdy nie uzyska dochodu bądź nie będzie on przekraczał odpowiedniej kwoty. Dodatkowo, dużym plusem może się okazać możliwość korzystania z wielu ulg. Podatnicy mogą zatem skorzystać z ulgi prorodzinnej lub budowlanej, a także innych odliczeń. Oprócz zalet, warto wskazać także wady. Największą z nich jest dosyć wysoki podatek po przekroczeniu limitu dochodów. W związku z tym, stawka 32% podatku często odstrasza potencjalnych przedsiębiorców przed skorzystaniem właśnie z tej formy. Ponadto, dla niektórych wadą może się okazać prowadzenie kpir lub ksiąg rachunkowych.

Należy pamiętać, że każda z form opodatkowania ma swoje plusy i minusy. W związku z tym, przedsiębiorca przed wyborem odpowiedniej formy musi je wszystkie wziąć pod uwagę i zdecydować, która z nich będzie spełniać jego oczekiwania.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Dziękujemy!

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten artykuł jako pierwszy.

Zostaw swój komentarz